ABC nowego gracza

Dział zawierający najważniejsze tematy dotyczące forum i gry fabularnej. Każdy gracz musi zapoznać się z nim w pierwszej kolejności.
Mistrz Gry - Kimi
Awatar użytkownika
Mistyczny Ninja
Posty: 298
Rejestracja: pn kwie 04, 2016 2:14 pm
Lokalizacja: Katowice
Imię: Mistrz
Nazwisko: Gry
Pseudonim: Boski Miszcz
Wiek: 99
Waga / wzrost: 666
Wioska: Konoha
Specjalizacje: Bogini Kreacji
Ubiór:
Znaki szczególne:
Karta postaci:
Statystyki:
Finanse:
Relacje:
Kontaktowanie:

ABC nowego gracza

Post pn mar 28, 2016 2:20 pm

Obrazek

Witaj na forum Aisuru Gaiden (Aisuru Nindo ver 6.0)!
Cieszymy się, że zdecydowałeś się na rozpoczęcie przygody w naszym uniwersum! Ten krótki poradnik ma za zadanie wprowadzić cię w grę i pomóc stworzyć postać.

Wujcio Dobra Rada pisze:Jeśli masz pytania, na które nie znajdujesz odpowiedzi ani w poradniku, ani w FAQ lub innych tematach, poradź się graczy starszych stażem, lub pisz od razu do administracji.


1. RPG PBF
Zacznijmy od zupełnych podstaw. Znajdujesz się na forum RPG PBF (role playing game - play by forum) - jest to rodzaj gry tekstowej, o której poczytać możesz tutaj. Twoim zadaniem będzie wykreowanie bohatera, w którego następnie się wcielisz, opisując na bieżąco wszystkie wykonywane przez niego akcje. Nad twoją rozgrywką czuwał będzie Mistrz Gry - specjalnie wyznaczona osoba, która sprawuje funkcję "boga" uniwersum, kreując zdarzenia. Będziesz również wchodzić w interakcję z innymi graczami. Ogranicza cię jedynie wyobraźnia.
Post - pojedyncza wiadomość na forum.

2. Podstawowe informacje
Wszystko, co jest potrzebne ci do gry znajduje się na forum, w dziale "podręcznik gracza". Przeczytasz tam o fabule forum i realiach gry, sposobach prowadzenia walk, życiu shinobi, chakrze i technikach ninja. Znajdziesz tam również regulamin forum, którego znajomość jest obowiązkowa i musi być poświadczona podpisem w odpowiednim temacie.
Zapoznanie się z tymi informacjami w znaczący sposób ułatwi twoje funkcjonowanie na forum.

3. Tworzenie postaci
Przed tobą jeden z najważniejszych etapów - stworzenie własnego bohatera.
Będzie potrzebne ci kilka elementów - kod z polami do uzupełnienia znajdziesz w temacie wzór karty postaci. W pierwszej kolejności musisz ustalić podstawowe fakty:

  • imię i nazwisko
    Imiona naszych postaci muszą pasować do realiów forum. Możesz skorzystać z gotowych generatorów lub przeszukać listę japońskich imion, ale możesz także znaleźć tabelę hiragany (pismo sylabiczne) i z niej sklecić sobie własne imię i nazwisko. Co ważne - musi ono być możliwe do zapisu właśnie w hiraganie, co za tym idzie nie do zaakceptowania są typowo zachodnie nazwy, a także litery takie jak "l", "x", "v" i wszelkie inne, nie pasujące do zapisów japońskich.
  • wiek postaci
    Zadecyduj, ile lat ma mieć twoja postać - a potem pamiętaj, by dostosować swój sposób gry postacią do jej wieku. inaczej zachowuje się i reaguje ośmioletnie dziecko, inaczej trzydziestolatek. Nie ma ograniczeń wiekowych, w których musisz się zmieścić.
  • avatar
    Czyli wygląd twojej postaci - z reguły wybieramy jakąś postać z "Naruto" lub innego anime, która pasowałaby nam do naszego wyobrażenia o postaci. Zdjęcie o odpowiednich wymiarach (maksymalnie 200x300 pikseli) wklejamy w profilu, żeby pojawiło się po lewej stronie naszego postu. Musi pasować klimatem do forum - odpadają zdobycze cywilizacji takie jak telefony czy broń palna. Jeśli wybierzesz jakąś postać, zarezerwuj jej wygląd w tym temacie. Jeśli to zrobisz, nikt inny nie będzie mógł korzystać z jej wizerunku (chyba, że mu na to zezwolisz).


Kolejną decyzją będzie wybór specjalizacji i talentów oraz umiejętności postaci. Tutaj znajdziesz wykaz dostępnych umiejętności i ograniczeń więzów krwi - zanim jednak zdecydujesz się na któreś, sprawdź czy dana zdolność jest dostępna. Zapoznaj się dokładnie z opisem i rozważnie wybierz specjalizacje i talenty, dostosowane do tego, co chcesz aby twoja postać sobą przedstawiała. Pamiętaj, że nie może być specem od wszystkiego.
Na start otrzymujemy dwie specjalizacje i jeden talent.

Cechy specjalne
- więcej w tym temacie. Cecha specjalna nie jest obowiązkowa, ale ubarwia grę forumową i wskazuje, w jaki sposób powinni patrzeć na postać inni gracze. Musi być dopasowana do charakteru i historii postaci.

Opis wyglądu i charakteru
Przed tobą ważne zadanie - stworzenie wyczerpującego opisu wyglądu postaci (ustalonego wcześniej) i charakteru (jedno z najważniejszych pól). W opisie wyglądu pamiętaj, aby zawrzeć cechy charakterystyczne, sposób ubierania się i inne rzeczy widoczne od razu.
Charakter to podsumowanie wpływu wszystkich wydarzeń w życiu postaci - sposób, w jaki reaguje ona na bodźce, jak odnosi się do innych, jej sposób myślenia, poglądy, zainteresowania, słabe i mocne strony.
Pamiętaj, że opisywanie typowych "terminatorów bez uczuć" musi być odpowiednio uzasadnione, w przeciwnym wypadku nie dostaniesz akceptu.

Historia postaci
Biografia - zapis wszystkich ważnych wydarzeń i dokonań, tego w jaki sposób postać żyła i co ją doprowadziło do punktu, w którym zaczyna gr ę fabularną. Postaraj się nie wpadać w oklepane schematy - nie każda postać musi być sierotą pałającą zemstą. Postać może być całkiem zwyczajna - liczą się jej dalsze losy, to co zdziała w fabule, a nie to co przeżyła w historii. Historię należy napisać samodzielnie, próba oszustwa dyskwalifikuje nas z gry na forum.
Unikaj błędów - wszystkie będą musiały zostać poprawione. W rozwinięciu pola "spoiler" znajdziesz wskazówki - wypisane najczęstsze błędy i sposoby na ich uniknięcie.
Spoiler:


Karta statystyk:
To już prawie koniec pracy nad kartą postaci! Ostatnim etapem jest stworzenie karty statystyk. Przedstawia ona techniki, które posiada twoja postać. Kierując się wybranymi specjalizacjami i talentem, przejrzyj listy technik i zdecyduj.

Jeśli masz już wszystkie elementy, zostało tylko czekać na hasło "AKCEPT".

4. Po akceptacji...

Najtrudniejsze już za tobą. Teraz pozostaje stworzyć tematy w których dokumentować będziesz osiągnięcia swojego bohatera.

Dwie pierwsze pozycje są obowiązkowe.

Wujcio Dobra Rada pisze:Jeśli poszukujesz kogoś, z kim możesz powiązać swoją postać fabularnie, napisz w tym temacie.


5. Wejdź do gry!

Wszystko gra? Świetnie! jesteś już pełnoprawnym członkiem naszej społeczności! Nie pozostaje więc nic innego, jak życzyć ci dobrej zabawy!

Wujcio Dobra Rada pisze:Pamiętaj o dobrej animacji swojej postaci - to człowiek z krwi i kości, którego charakter budują dotychczasowe przeżycia!
Jeśli chcesz znaleźć osobę, która jest chętna do wymiany postów, napisz w tymtemacie. Możesz również zgłosić się do Mistrza Gry z prośbą o poprowadzenie wątku. Powodzenia!